2011-10-30

Islám po česku aneb zkušenosti českých muslimek

Přidávám pár zajímavých článků o zkušenostech a názorech českých muslimek:

  *** Zahaleným ženám se Češi stále diví, říká dívka, která před pár lety přešla k islámu *** 


Nemůžu kluky pouštět na výlety, kde by je naháněli do společných sprch a krmili vepřovým, vysvětluje další z muslimek žijících v Česku. 

Když asi padesátileté muslimce Janě zazvonil v pondělí v půl čtvrté ráno budík, tak se jí z postele vůbec nechtělo. Vstala až po půl hodině k první modlitbě. Pak toho však litovala. Připravila se tím o jedinou možnost, kdy se mohla ještě najíst a napít.

První ranní modlitbou totiž začíná během ramadánu půst, který končí až po západu slunce. "Nakonec jsem to ale celkem dobře přežila," vypráví usměvavá žena v pražské mešitě, ukryté mezi obchodními domy na Černém mostě, a vstupuje spolu s deseti dalšími ženami do místnosti vystlané kobercem.
Tam se vyrovnají do řady, skloní hlavy a počkají, až imám přeruší půst. Jeho hlas však slyší jen z reproduktoru nad sebou. Imám se totiž nachází v mužské části mešity o patro výše. Za pár minut bude půl deváté. ... více
 
  *** Jsem muslimka a nemám to snadné. S nemuslimy! ***

Noa se nemá proč pod šátkem schovávat. Je to atraktivní pětadvacítka, která nemá ani zapotřebí unikat před neschopností uspořádat si osobní život nebo být rebelkou za každou cenu. Noa prostě jen uvěřila. Bohužel pro ni, uvěřila v nejmladší monoteistickou víru. A ta v našem křesťanském prostředí nenachází moc pochopení. O tom jsme spolu chtěli mluvit.

Sešli jsme se – jak jinak – u „arabáče“, tedy v bufetu u pražského Karlova náměstí, kde prodávají výborná arabská jídla nebo suroviny do nich. Přesunuli jsme se ale raději do poměrně vzdálené kavárny. Odpovídala celkem otevřeně, pak se ovšem nenechala vyfotit bez zahalení, bez šátku...

Bojíte se? Tím přece potvrzujete, že máte strach, že islám vyvolává strach?

To hodně zjednodušujete. Ostatně, k tomu mají lidé zde tendence. Odpověď zní spíše tak, že se na jednu stranu nechci vystavovat plivancům od ortodoxních muslimů, kterým může vadit, že jsem liberálka a že jsem vůbec mluvila se západním novinářem. Obavu ve mně dokážou vyvolat i mnozí zdejší lidé, kteří mají o islámu strašlivě zkreslené informace. Pro ně to jen víra spojená s terorismem a svatou válkou, jak chápou Džihád. ... více
 
  *** Česká muslimka: Zákaz šátků nic neřeší, odhalením nikoho neosvobodíte *** 

První evropská země, Belgie, nakročila k zákazu nošení tradičních muslimských závojů na veřejnosti. Podobný zákon chystá i Francie. "Žena v nikábu nebo burce rozhodně neomezuje svobodu druhých," říká v e-mailovém rozhovoru Češka Světlana Kačarevićová, která před 16 lety přijala islám.

Kdy a jak jste konvertovala k islámu? Co vás k tomu vedlo?

K islámu jsem přestoupila, když mi bylo dvacet jedna, to znamená před šestnácti lety. Tehdy jsem měla poprvé možnost seznámit se osobně s některými muslimy (především z Bosny a Hercegoviny a z některých arabských zemí) a poznat, jak je islám součástí jejich každodenního života. Cítila jsem, že podobný způsob života je mi určitým způsobem blízký, a že mi islám dává odpověď na některé dosud nezodpovězené otázky. Přibližně po roce, kdy jsem se o islámu dozvídala více, poznala jeho hlavní principy, četla Korán, jsem se rozhodla stát se muslimkou.

Jak na to reagovala rodina a známí v České republice?

Známí, kteří byly také muslimy, na to reagovali samozřejmě kladně. Každého člověka, který sám o své vlastní vůli přistoupí na islám, si velmi váží. Rodiče nesli mé rozhodnutí těžko. Možná ho brali jako určité zklamání a bylo pro ně těžké pochopit ho správně. V islámu je kladen velký důraz na projevování úcty k rodičům a na dobré chování k nim. I proto by se dalo říct, že tehdy náš vztah procházel určitou "zkouškou". Mé rozhodnutí se mi ale nesnažili rozmlouvat, stejně jako jiná zásadní rozhodnutí v mém životě. I oni museli určitě čelit různým dotazům na mou víru ve svém okolí, ale dnes ji respektují.

Proč se na ulici halíte do šátku?

Protože podle Koránu, se žena má zahalovat. A to před muži, kteří nejsou příbuznými z její strany. Ať je to na ulici, v kanceláři nebo doma. ... více

Žádné komentáře:

Okomentovat